środa, 30 września 2015

siła przyjaźni

Przyjaźń to stan umysłu, to poczucie bliskości, przynależności - ale tylko takiej w pozytywnym sensie. To przeświadczenie, że nie jesteśmy sami, jedyni, że jest ktoś - kto wysłucha, przytuli i udzieli rady.


Nie wiem, czy ktoś na świecie trafniej nazwał to uczucie niż Antoine De Saint-Exupery w Małym Księciu. Ja zaczytywałam się lata temu, zaczytuje się w nim do dziś i za każdym razem dostrzegam coś nowego.
Jednak ten tekst nie jest poświęcony jednej z moich ulubionych książek, a uczuciu jakie porusza. Julka jest za mała aby Mały Książę przemówił do Niej tak jak do mnie, aby "oswajanie" zagnieździło się na trwałe w Jej sercu, dlatego gdy mowa o uczuciach wyższych szukam pozycji książkowych - które będą akurat na Jej aktualnym poziomie. Szukam i czekam na dzień gdy usiądziemy na sofie przed kominkiem i razem przeczytamy o małym chłopcu, jego róży i lisie - którego oswoił.

Tym czasem Julka zasłuchuje się w opowiadaniach o paczce przyjaciół, o ich przygodach, niezwykłych, nietypowych prezentach dla zbolałego szczura, o poszukiwaniu swojego hobby i o żartach - które uwielbia jeden z leśnych przyjaciół.

A to wszystko w książce Agnieszki Urbańskiej Zwierzaczki z dzikiej paczki - w której autorka w przyjazny sposób opowiada o jednym z ważniejszych uczuć jakie dotyka człowieka. Paczka przyjaciół, którą stworzyła Pani Agnieszka to wilczek, lisek, niedźwiadek, nietoperz i jeżyk. W lesie w którym mieszkają przeżywają mnóstwo przygód, które często prowokują sami - nie zawsze planując wszystko dokładnie. 

Zwierzaczki z dzikiej paczki to książka, która pozwala dziecku zrozumieć, że przyjaźń na dobre i złe to wartość sama w sobie - że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. A o przyjaciela warto dbać. To także nauka o tym jak postępować, a jak nie - co robić, a czego unikać aby żyć w zgodzie z innymi mieszkańcami "lasu". To pozycja - która nie tylko czaruje pięknymi ilustracjami, ale przede wszystkim zwraca w przyjazny i niewymuszony sposób uwagę na rzeczy ważne.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Zwierzaczki z dzikiej paczki
Autor: Agnieszka Urbańska
Ilustracje: Marta Ostrowska

To ponadczasowa pozycja książkowa - taka do której można wrócić. Mimo wskazania przedziału wiekowego na 4-7 lat wg mnie można ją czytać młodszym dzieciom, a starsze sięgną po nią same. 

Jeżeli jesteście ciekawi lub szukacie fajnych książek dla Waszych dzieci polecam książki Agnieszki Urbańskiej o których pisałam TU i TU*zdjęcia przedstawiają ilustracje z książki

1 komentarz: