wtorek, 21 lipca 2015

Nie taki smok straszny

Dawno, dawno temu za górami za lasami ... no dobra nie tak dawno i znowu nie tak daleko, na zwykły balkon w zupełnie zwykłym bloku na najnormalniejszym w świecie osiedlu spadło coś zdecydowanie NIEZWYKŁEGO.


Spadło nie z własnej woli, spadło bo zapominalska Smoczyca chcąc pochwycić kolorowy kocyk upuściła swoje JAJO, a w nim Cudoka swojego smoczego syna.
Wspominałam już, że wszystko dzieje się teraz - być może ta historia miała miejsce właśnie na waszym osiedlu.

Agnieszka Urbańska sprawiła, że niejednemu dziecku i dorosłemu wróciła wiara w Smoki - nie tylko, że są, ale również - że są dobre, nie zioną ogniem (nie dlatego, że nie chcą - ale dlatego, że nie są w tym dobre), nie zjadają baranów wypełnionych siarką. 
Smoki, które Julka poznała dzięki książce "Nie taki SMOK straszny" to zapominalska Błyskawica, nie najlepiej zionący Ogniem Mruk i mały Cudok - który pewnego dnia wykluł się na balkonie przedszkolaka Grzesia.
Wykluł, a potem jak to Przedszkolak ze Smokiem zostali najlepszymi przyjaciółmi.

Autorka zadbała jeszcze o dodatkowy aspekt historii - pokazuje dzieciom i dorosłym (bo oni czasem o tym zapominają):
- że o zwierzę należy dbać,
- że to nie zabawka i trzeba wziąć za nie odpowiedzialność
Ponadto zwraca uwagę na sprawy dnia codziennego - na postępujący pracoholizm rodziców, bo jak wytłumaczyć, że rodzice nie zauważyli prawdziwego smoka pod swoim dachem. Na postępującą samotność i potrzebę bliskości osób starszych - którzy to, często pozostawieni sami sobie tracą chęć do życia, a mały odruch serca sprawia, że odnajdują ścieżkę.

Ale najważniejszą kwestią jaka jest poruszona to PRZYJAŹŃ - bez względu na wygląd, czy rodzaj :) - przyjaźń jest ponadczasowa i jak widać w Nie taki SMOK straszny również ponadgatunkowa.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Nie taki smok straszny
Autor: Agnieszka Urbańska
Ilustracje: Karina Jaźwińska

Książka jest częścią kolekcji Duże litery i świetnie nadaje się dla początkujących czytelników, ale także dla tych leciwych - Dziadek Julki śmiało czyta Jej tą książkę, bez okularów.

Na półeczce z książkami znalazły się jeszcze dwie pozycje z kolekcji Duże litery
- Księżniczka z innej bajki
- Czarownica w wielkim mieście 
obie książki są autorstwa Agnieszki Urbańskiej

Julka poleca :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz