środa, 19 listopada 2014

gdy brakuje odpowiedzi ...

Nie jestem wszechwiedząca, nie jestem przemądrzała - potrafię poprosić o radę, szukać porady czy pomocy. Wychowując Julkę zawierzam swojej intuicji, ale kiedy ona nie daje rady szukam oparcia w autorytetach. Takim właśnie autorytetem który mówi o rzeczach trudnych w łatwy sposób jest Ksiądz Jan Twardowski.


Ci co mnie znają pewnie teraz pukają się paluchem (nie tym od stopy) w czoło - ale tak moi KOCHANI - czerpie z autorytetów bez względu na kolor stroju, czy koloratkę. 

Julka wchodzi w okres zadawania trudnych pytań, na które ja nie znam odpowiedzi lub nie wiem jak Jej odpowiedzieć. Jest mądrą, ciekawą świata dziewczynką dlatego staram się jak mogę, aby odpowiedzi jakie słychy były zgodne z prawą i różnym punktem widzenia - nie chcę i nie mogę ograniczać Jej do jednej słusznej (wg mnie lub innych) drogi.

Szukając trafiłam na zbiór opowiadań: Ksiądz Twardowski dzieciom - opowiadania. W zasadzie nie zdziwiłam się, gdy okazało się, że to "opasłe tomisko", ale czegóż mogłam się spodziewać po mądrym człowieku, który kochał ludzi, a dzieciom potrafił wytłumaczyć wszystko. Po pierwszych stronach wiedziałam, że znalazłam to czego szukałam - mam wszystko pod ręką i trudne tematy nie są już trudne.  

Nie wiem czy wiecie, ale Ksiądz Twardowski zawsze pisał dla dzieci - tych zupełnie małych, trochę większych, i tych siwych i pomarszczonych - więc pisał i dla mnie (pomarszczona jeszcze nie jestem no chyba, że przesadzę z czasem siedzenia w wannie). Okazuje się, że tematy oczywiste dla Julki - jak chociażby kwestie związane z Bogiem, Matką Boską cz Aniołami (Małż zabiera ją do Kościoła), dla mnie nie są już takie oczywiste i w tych chwilach sięgam po opowiadania, czytam - a oczami wyobraźni widzę starszego Pana wychylającego się z górskiej chaty który tłumaczy mi to czego szukam i chcę się dowiedzieć.

Opowiadania to zbiór trudnych prawd - niby oczywistych, ale jednak nie każdy się do nich stosuje, nie każdy się nad nimi zastanawia - a Julka jest chłonna jak gąbka - i to jest odpowiedni moment aby mądrość jaką w sobie miał przekazać dalej.

Książka podzielona jest na 17 części - zeszytów, które są zbiorem opowiadań z różnych okresów - czytając poszczególne teksty da się odczuć narastającą empatię, mądrość i otwartość na drugiego człowieka. Można dostrzec na kartach dojrzałość i trud jaki Ksiądz Twardowski włożył w swoje świadectwo.

Ja uwielbiam ostatnią część "Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości" - Julka zdecydowanie pokochała opowiadania o zbliżających się Świętach, o Mikołaju o uczuciach, które da się poczuć czytając Patyki i Patyczki jedną z części opowiadań.

Opowiadania Ksiądz Twardowski dzieciom - to jedna z tych książek, która powinna znaleźć się na domowych półkach, czy biblioteczkach. To książka do której warto sięgnąć gdy zgubiło się odpowiedź będąc dorosłym lub chcąc przypomnieć sobie jak to było gdy było się dzieckiem.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Ksiądz Twardowski dzieciom - Opowiadania
Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Opowiadania to jedno, ale książka nie porwałaby mnie tak gdyby nie zjawiskowe ilustracje - zobaczcie sami.


2 komentarze:

  1. Bardzo wartościowa pozycja w dziecięcej biblioteczce, a ilustracje rzeczywiście urzekające :-).

    OdpowiedzUsuń