środa, 21 października 2015

rok w lesie

Gdy byłam małą dziewczynką Rodzice zabierali mnie na długie spacery do lasu - początkowo jeszcze w wózku, potem niezdarnie na nagach. Potykałam się, stawiałam niezdarne kroki, poznawałam i zbierałam pierwsze skarby. Gdy Julka była malutka zaczęliśmy Nasze rodzinne spacery i podobnie jak ja dziesiąt lat wcześniej potykała się i podnosiła. 


W Naszym domu jest kilka książek opowiadających o zwierzętach leśnych, ale do wczoraj nie było ani jednej która byłaby lasem - dobrze przeczytaliście. To książka, która nie potrzebuje słów, opisów przyrody rodem z Nad Niemna - jej atutem i sekretem jest Niedźwiedź Brunatny, który jest przewodnikiem po lesie.

Rok w lesie to książka, która zachwyca, zapiera dech w piersiach - to dwanaście kartonowych kart opowiadających historię o życiu lasu i jego mieszkańców. To dwanaście miesięcy z dobrze znanymi zwierzętami, ale również z nowymi przyjaciółmi - którzy ukrywają się pod ściółką czy w pobliskiej rzece oraz takich, którzy pojawiają się tylko na kilka chwil. 

Dwanaście kartonowych rozkładówek to, to samo tło, ale z przedstawionymi zwierzętami w innych sytuacjach idealnie obrazujących życie lasu w przemijających porach roku. Julka z książką na kolanach obserwuje jak w ciągu roku las się zmienia - oczywiście mogłaby to robić na żywo, ale zwierzęta, które zostały zilustrowane przez Emilię Dziubak nie są w rzeczywistości tak ochoczo nastawione na obserwowanie. A tutaj w zaciszu własnego pokoju może podziwiać styczniowego żubra przy paśniku czy zwierzęta, które w marcu zaczynają budzić się z zimowego snu. Mamy tu łosia, borsuka, rodzinę dzików i bobrów, wydrę, wiewiórki, sarny - ni zabrakło też braci mniejszych jak mrówek, kreta, pszczół, pająków i innych zwierzątek ukrywających się pod runem leśnym.

Książka posiada także, krótkie wprowadzenia - a w zasadzie przedstawienie się bohaterów, czyli zwierząt zamieszkujących leśne przestrzenie. Każde z nich się przedstawia i krótko opowiada o cechach charakterystycznych, ponadto na samym końcu książki znajduje się plansza z interaktywną zabawą :)

Rok w lesie to wyjątkowo przyjemny sposób na poznanie zwyczajów zwierząt, gatunków. Co jedzą, gdzie śpią i kiedy - kto z kim  i na jak długo się wiąże w pary, kto z kim się "przyjaźni", a kto do kogo nie pała uczuciem. Ponadto to świetna książka rozwijająca wyobraźnię dziecka, pobudzająca i motywująca do opowiadań i tworzenia historii - pomyślcie - dwanaście zupełnie innych opowiadań.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Rok w lesie
Ilustracje Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Rok w lesie, to kolejna pozycja po Rok w mieście, która skutecznie przykuła Julkę do sofy :)
 

17 komentarzy:

 1. piękna książka - poszukam jej w księgarni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. faktycznie karty są pięknie zlustrowane. Polecam

   Usuń
 2. Piękna jest! Na dzisiejsze urodziny mojej córeczki nie zdążyłam kupić, ale na szczęście zaraz Mikołajki, Gwiazdka... Musimy mieć w naszej biblioteczce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno będzie się podobać :) I WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO :)

   Usuń
 3. Piękna opowieść, a dodatkowo ilustrację przyciągają ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne ilustracje to kolejna książka którą kupie po wizycie u ciebie.
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna książka chyba się skuszę. Znowu wydam majątek w empiku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta książka jest warta tych pieniędzy, a teraz można ją kupić w promocji

   Usuń
 6. Piękne ilustracje - kocham takie książki

  OdpowiedzUsuń
 7. jaka piękna książka

  OdpowiedzUsuń
 8. zbankrutuje przez Ciebie

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój faworyt wśród nowości - takie bogactwo postaci i sytuacji w jednym miejscu, jest czym oko nacieszyć :)

  OdpowiedzUsuń