wtorek, 6 października 2015

krowa z różowymi kopytami

Znacie powiedzenie"lepiej uważaj czego sobie życzysz"? Nikt tak bardzo nie poznał jego znaczenia jak pewna mała dziewczynka o imieniu Lusia i Jej mało fajna starsza siostra Pola. Wiadomo jak to z nastolatkami jest - mają swoje życie, a w tym życiu swoje ważne sprawy. Pod żadnym pozorem nie należy im przeszkadzać, absorbować ich czas i na litość boską kazać im czegoś.


A co się stanie jeżeli to wszystko zmaterializuje się w tej samej chwili - bunt i zgrzytanie zębami, cóż innego im pozostaje. Uwierzcie mi może być jeszcze gorzeć - mogą na przykład zamienić się w ... krowę. 
Poważnie taką prawdziwą z czterema kopytami, ogonem, rogami i robiącą muuuuuuu. 

Powiecie, e tam - bajka - jasne, ale za to jaka. Pewnego dnia gdy mała Lusia została na kilka godzin pod opieką swojej starszej siostry Poli wydarzyło się coś dziwnego. W chwili rozgoryczenia Lusia nazwała swoją siostrę KROWĄ i ku zaskoczeniu obu dziewczynek Pola zaczęła się zmieniać. Jej twarz stała się pociągła z wielkimi nozdrzami, stała zamiast na dwóch na czterech nogach i miała ogon. Tak ogon, taki prawdziwy - co gorsza nie potrafiła nad nim panować. 

Lusia chcąc ratować sytuacja przywiązała sznurkiem Polę-krowę do drzewa koło apteki i poszła kupić Lekarstwo na krowę - jednak jak za pewne wiecie to co dzieje się za pomocą magii nie można od tak cofnąć lekarstwem. Ponownie musiała zadziałać magia. 

O tej i o dwóch pozostałych historiach możecie przeczytać w Lekarstwo na krowę i inne opowiadania Agnieszki Gadzińskiej z kolorowymi i wyjątkowo zabawnymi ilustracjami Artura Gulewicza. Książka to zbiór trzech opowiadań:
- Lekarstwo na krowę
- Lena, Kalafior i straszny ogród
- Plomba, Szczepan i smocze jajo

Wszystkie trzy zachowane są w humorystycznym klimacie, wszystkie również po kilku zabawnych przygodach bohaterów kończą się niewypowiedzianym morałem. Mam wrażenie, że autorka celowo nie zawarła go w żadnym opowiadaniu - ponieważ dla jednego dziecka Pola-krowa stała się na powrót nastolatką bo była miła dla swojej siostry, a dla innego dziecka dlatego, że zrobiła coś bezinteresownie z własnej woli. 

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Lekarstwo na krowę i inne opowiadania
Autor: Agnieszka Gadzińska
Ilustracje: Artur Gulewicz
Wydawnictwo Skrzat

Opowiadania zawierają to co dzieci lubią najbardziej, przygodę, humor i dobre zakończenie - także z czystym sumieniem polecam Wam tą pozycję - efektem ubocznym jest poczucie, że nie zawsze wszystko jest takie jak nam się wydaje :)
Udanej lektury 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza