piątek, 8 sierpnia 2014

nowe dokumenty

Rok temu jadąc z Julką autobusem podczas kontroli biletów zwrócono mi uwagę, że Mała powinna posiadać dokument potwierdzający Jej wiek. Niby oczywista oczywistość, ale przecież widać, że to dziecko - że raczej na normalnym nie jeździ. Jednak nie zupełnie o to chodziło - w Naszym rodzimym MPK dzieci do lat 4 jeżdżą za darmo - i oto się rozchodziło. 


Przyjęłam "radę" i następnego dnia udałam się z Julką do fotografa aby zrobić zdjęcia do dowodu - potem wizyta w Gminie, aby złożyć wniosek - oczywiście konieczność przybycia z dzieckiem. Mieszkamy na wsi więc do Urzędu musimy dojechać, a wiadomo jak z urzędami bywa czynne do 15:30  - totalnie nie dla osób pracujących - wzięliśmy wolne i pojechaliśmy.
Miesiąc później Julka otrzymała swój pierwszy dowód osobisty - ważny 5 lat.

1 stycznia 2015 roku zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego - zmienią się prezentowane dane oraz kolor. Dane dotyczące adresu zameldowania, koloru oczu czy wzrostu znikną z Naszych dokumentów - ponadto nie będzie już zeskanowanego podpisu posiadacza na dowodzie. 

To nie wszystkie zmiany - w planach Ministerstwa jest także utworzenie elektronicznego rejestru dowodów osobistych, do którego dostęp będą posiadały urzędy gmin - dzięki czemu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnym urzędzie na terenie Naszego kraju, bez względu na adres zameldowania. Wnioski będzie można składać także elektronicznie, a dowód będzie mógł odebrać pełnomocnik.

To jeszcze nie koniec zmian - zdjęcia jakie będziemy dołączać do wniosku - muszą być wykonane nie wcześniej  niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku oraz będzie taka sama jaką dzisiaj robimy do paszportów.

Nie zmieni się kształt dowodu oraz jego okres ważności - 10 lat dla osób pełnoletnich oraz dzieci powyżej 5 roku życia, dla młodszych dowód osobisty wydawany jest na okres 5 lat.

Ministerstwo informuję, iż posiadane dowody osobiste nie tracą swojej ważności i nie ma obowiązku wymiany.

6 komentarzy:

 1. O widzisz, nawet nie wiedziałam, że dzieciom można wyrobić taki dowód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można - i prawda jest taka, że jak podróżujecie w granicach UE to wystarczy gdy dziecko go posiada.

   Usuń
 2. Nawet powiedziałabym że trzeba mieć dowód dla dziecka jeśli się nie ma dla niego paszportu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. i ja chyba muszę wyrobić dowody chłopakom lepiej mieć niż nie mieć a nic nie kosztuje chyba teraz wyrobienie dowodu ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz, nawet nie wiedziałam, że Luśka może potrzebować własnych dokumentów. Paszport wprawdzie ma, ale w MPKu go nie wożę :D

  OdpowiedzUsuń