środa, 22 kwietnia 2015

ZĘBOSZCZOTKI, czyli pokaż mi swoją szczoteczkę, a ja Ci powiem kim jesteś

Wybierając książki dla Julki zwracam uwagę na treść - szukam książek, które niosą coś ze sobą. Które w sposób mądry, zabawny, przyjazny dla dziecka nauczą Je czegoś więcej, z których Julka zaczerpnie coś o czym ja nie pomyślałam. Tak było nie raz, gdy dostrzegała w książkach ukrytą naukę, gdy odnajdywała to co kryło się między wierszami. 


A co, gdy książka nie ma treści? Czym zainteresować dociekliwą, delikatnie "przemądrzałą" dziewczynkę? Dorzucić do książki batonika, jajo z niespodzianką? 

Rozkładacie ręce? Niepotrzebnie, mam na to rozwiązanie, lekarstwo - znaleźć ODPOWIEDNIĄ książkę, z odpowiednimi obrazkami - takimi, aby treść była zbędna. 

Powiecie - łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nic bardziej mylnego, jest taka pozycja książkowa, która ma obrazki, mówiące same za siebie, ilustracje, którym treść jest zbędna - to ZĘBOSZCZOTKI Pittau & Gervais wydane przez Wydawnictwo Babaryba.

Uwierzcie - słowo pisane jest tu zbędne - ilustracje są tak sugestywne, że nie pozostawiają wątpliwość, przy czym zapraszają młodego czytelnika do zabawy. Książka to nic innego jak zbiór zęboszczotek - powiecie, ... ameryki nie odkryłaś, tytuł Nam to powiedział..., macie rację, ale nie widząc książki, nie wiecie "co autor miał na myśli" (sorry, udzieliły mi się egzaminy, które właśnie trwają w całej Polsce). 

Każdy ma szczoteczkę do zębów - jedni mają białą, inny kolorową, jedni manualną inni elektryczną - żadna filozofia.... a gdyby tak mieć szczoteczkę, która jest nam pisana, która wyraża Nasze bycie, nasz zawód, upodobania. Gdybyśmy, drobie Panie miały szczoteczkę z krągłościami tu i ówdzie, a Pan Strażak wyglądającą jak płonący budynek, czy las. 

Zęboszczotki to książka, która ilustracjami zaprasza do świata zwierząt, zawodów, hobby - to książka, która zaprasza do zabawy w wymyślanie coraz to nowych szczoteczek, do zabawy z zgaduj - zgadula - kim jestem gdy mam taką szczotkę. To nie ja na to wpadłam, to Julka - ja spojrzałam na książkę oczami dorosłego, a Ona dostrzegła to co między wierszami, mimo że tych wierszy nie ma.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Zęboszczotki
Pittau & Gervais
Wydawnictwo: Babaryba

Gdy obserwowałam Julkę, gdy oglądała książkę, gdy na jej podstawie tworzyła nowe wizerunki szczotek, a podczas wieczornego mycia zębów głośno powiedziała - Mamo musimy iść poszukać szczoteczki dla mnie - takiej, która mówiła by co lubię i kim jestem - wiesz, PRZEDSZKOLAKIEM - zdałam sobie sprawę, że poza świetną zabawą Zęboszczotki ZAPRZYJAŹNIĄ maluchy z ... 
szczotka, pasta, kubek ciepła woda, 
tak się zaczyna wielka przygoda,
myję zęby, bo wiem zawsze o tym,
kto ich nie myje, ten ma kłopoty.

Bo to bardzo ważna rzecz,
żeby ZDROWE zęby mieć.
7 komentarzy:

 1. Fajna ta książeczka :) I mimo, że nie mówi o tym bezpośrednio to zachęca maluchy do mycia zębów. A przy myciu można się świetnie bawić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat mojej Julki zachęcać specjalnie nie trzeba, ale myślę że niektóre dzieci zostaną skutecznie zachecone

   Usuń
 2. Świetna jest ta książka, już do nas leci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda jest świetna i inspirująca w swojej prostocie. Także to dobry zakup

   Usuń
 3. świetna pozycja ! na pewno niebawem trafi na naszą półeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomysłowa książeczka. Mojej młodszej córce by się przydała bo mycie zębów to dla niej katorga.

  OdpowiedzUsuń