wtorek, 3 lutego 2015

wyginam śmiało ...

Julka to gaduła, Mała mądrala i do cichych milczących dzieci nie należy. Rodzice gadatliwych pociech po spotkaniu z Julką śmiało przyznają, że wydawało im się, że ich dzieci dużo mówią, ale przy Julce to prawdziwe milczki - prawda Ilona?


Julka zaczęła dość szybko wyrzucać z siebie potoki słów, mniej lub bardziej zgrabne zlepki, potem zwroty w końcu zdania. My jako rodzice rozumieliśmy Ją bez trudu, ale reszta otoczenia już nie zawsze. Pamiętam gdy mój Tata siedząc z Julką potrafił do mnie zadzwonić, przyłożyć Małej telefon do ust i powiedzieć "Juleczko powiedz Mamie co chcesz, bo Dziadek Cię nie rozumie" - ona mówiła, a ja tłumaczyłam na ludzki. 

Z czasem gdy wyrazy, zdania przypominały Nasz JĘZYK dostrzegliśmy, że Julka ma problem z wymówieniem "k", "g" - k zamienia na t - i tak nie był kot, tylko tot, globus to był dlobus. Jak wielu rodziców w takiej sytuacji trafiliśmy do Logopedy - wspaniała Pani Mirosława zabawą, fajnymi wierszykami naprostowała "k", "g", "t", "d" - odkryła "w", "f" i pokazała, że "r" też jest fajne. 
Logopeda to jedno, ale praca w domu z dzieckiem to zupełnie inna sprawa - szukałam wierszyków, które byłyby ciekawym, uczącym zlepkiem głosek, samogłosek, sylab, słów i zdań. Czytałam bajeczki i prosiłam o powtarzanie - aż trafiłam na książkę "Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci".

Książka podzielona jest na trzy części:
- cześć pierwsza: 4 lata
- część druga: 5 lata
- rymowanki dla chojraków

Myślenie, że to pozycja jedynie dla dzieci to spory błąd - bawiąc się rymowankami od kilku dni doskonale wiem, że i ja się świetnie bawię i szlifuje wymowę i dykcję. Ja się bawię, Julka się bawi, a wartością dodaną jest doskonalenie wymowy Naszej GADUŁY.

Rymowanki są krótkie, z pozoru łatwe, ale to tylko pierwsze wrażenie. Każda rymowanka ilustrowana jest pięknymi obrazkami, które dodatkowo pomagają dziecku przejść przez kolejne rymowanki. 

Julka zaczęła do początku - od rymowanek przygotowanych dla 4 latków i każdego dnia idzie dalej, o kolejną stronę - sama przesuwa sobie granice - mówiąc coraz ładniej, prawidłowiej. 

DANE TECHNICZNE
Autor: M. Galewska - Kustra, E i W Szwajkowscy
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Mimo, że układ książki jest przygotowany dla dzieci 4+ to ja osobiście uważam, że wierszyki można wprowadzać znacznie wcześniej - wg mnie w momencie kiedy dzieci zaczynają mówić. To świetny materiał na zabawy językowe, a wiadomo że małe dzieci chłonną jak gąbka - także nie wahajcie się bez względu na to, czy Wasze pociechy mówią poprawnie, czy też mają z tym mały czy duży problem. Nauka przez zabawę to najlepsza nauka.

2 komentarze: