środa, 25 lutego 2015

czytam sobie

Nasz półeczka z książkami wzbogaciła się o PEREŁKI - nie są to wprawdzie białe kruki, ale jak patrzę jak Julka zaadoptowała jedną z nich, czuję się jakbym była w ich posiadaniu.


Mówiąc o perełkach mam na myśli serię Wydawnictwa EGMONT - Czytam sobie, czyli książki dostosowane do Małych Czytelników pod względem treści, czcionki oraz tematu.

Czytam sobie - to trzy POZIOMY:
- składam słowa,
- składam zdania,
- połykam strony

Do Nas trafiły dwa tytuły - Marta i zagadkowy pojazd z poziomu 1 oraz Człowiek z czerwoną chorągiewką z poziomu 3. O ile drugą czytam Julce ja, to pierwsza zawładnęła Julką totalnie. Nie, nie obawiajcie się nie będę pisać o tym, że moja niespełna pięcioletnia córka czyta - bo tak nie jest. Ale książka rozbudziła Jej potrzebę poznawania liter, składania z nich wyrazów. 

Julka potrafi nad Martą i zagadkowym pojazdem siedzieć godzinami i pokazywać litery, składać je w słowa - a gdy to Jej się już nudzi - zaczyna przepisywać literki. 
Nie dość, że historia, piękne obrazki to jeszcze element edukacyjny - podsumowując same plusy. 

Poziom 1 - to przede wszystkim duża czcionka, mało tekstu, głoskowanie, a jak się również okazuje sylabowanie - bo Julka na głoskowaniu nie przestała. Pozycje książkowe oznaczone tym poziomem mają za zadanie wspierać naukę czytania, rozpoznawania liter i w łatwy i przyjemny sposób wkraczanie w świat książki. 

Trzeci poziom to już wyższa nauka jazdy - obrazków jest tam stosunkowo mało, za to książkę wypełnia tekst. Jest to swego rodzaju ukoronowanie wiedzy zdobytej i utrwalonej podczas przygody z poziomami - pierwszym i drugim.

Cała seria Czytam sobie adresowana jest do dzieci w wieku 5-7 lat, ale myślę, że młodsze dzieci które rozpoznają literki też będą mogły skorzystać - oczywiście z poziomu pierwszego. 
Ponadto opowiadania i historyjki są ciekawe, a ilustracje które pojawiają się są pięknym dopełnieniem treści.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Marta i zagadkowy pojazd
Autor: Wojciech Widłak
Ilustracje: Ewa Poklewska- Koziełło
Wydawnictwo EGMONT

Tytuł: Człowiek z czerwoną chorągiewką
Autor: Paweł Beręsewicz
Ilustracje: Tomek Kozłowski
Wydawnictwo EGMONT

Wiem, że Nasza półeczka w najbliższym czasie wzbogaci się o kilka pozycji z poziomu 1 i 2 - na trzecie trochę jeszcze poczekamy.#czytanietowyzwanie #6/52 #52ksiazkiw52tygodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz