czwartek, 29 maja 2014

ważne opowieści

Szczęście, Przyjaźń, Uczciwość, Odpowiedzialność - znacie? Pewnie tak, każdy z Nas używa tych pojęć - mówimy o byciu szczęśliwym, o miłości, uczciwości czy byciu odpowiedzialnym. My dorośli znamy, a raczej powinniśmy znać znaczenie, przykłady na poparcie tych pojęć, ale czy Nasze Dzieci wiedzą co to znaczy?

Ja staram się na każdym kroku opowiadać, pokazywać i tłumaczyć Julce co to znaczy być odpowiedzialnym, odważnym, co to szacunek, miłość czy sprawiedliwość - oczywiście nie wygląda to tak, że siadam z Małą przy stole i dyskutujemy. Wyobrażacie to sobie - ja i czterolatka przy stole, ja mam kawę, Ona sok i trwa rozmowa o byciu sprawiedliwym :) - ciężko Wam idzie? To dobrze, bo nawet ja nie mogę sobie tego wyobrazić  - zazwyczaj temat pojawia się niespodziewanie zupełnie bez ostrzeżenia - i weź tu człowieku mądry.
Nie to żebym nie miała pomysłów, ale odkąd na Półeczce z książkami pojawiła się książka 12 Ważnych opowieści - jestem mądra, przygotowana i żadne ważne pojęcie dotyczące wartości mnie nie zaskoczy :)
Jesteście ciekawi cóż to jest - to zbiór dwunastu opowiadań, gdzie cichym bohaterem jest jedno z ważnych pojęć, uczuć, odczuć czy postaw. Znajdziemy tu opowiadania o Miłości, Przyjaźni, Sprawiedliwości, Uczciwości czy Dobroci.

Zastanawialiście się jak wytłumaczyć dziecku co to znaczy bycie uczciwym? - niby prosty temat - każdy z Nas wie co to znaczy, ale jak opowiedzieć o tym dziecku, które ma 3, 4 czy 6 lat. Bo czym jest bycie uczciwym - to tak oczywiste, że aż ciężko to wytłumaczyć - można mówić o oddaniu portfela - ja tak tłumaczyłam. I wiecie co - tydzień temu gdy wracałam z Julką z przedszkola znalazłam na chodniku 1 grosz - podniosłam, chuchnęłam na szczęście i schowałam do kieszeni - oczywiście wszystko wiedziała Julka i zapytała:
Julka: Mamo co masz?
Ja: znalazłam pieniążek
Julka: to teraz musisz go oddać
Ja: Kochanie, ale nie wiem do kogo on należy
Julka: Mamo musisz się dowiedzieć
Ja: to może być trudne (zważywszy na nominał)
Julka: ale sama mówiłaś, że trzeba zwrócić pieniądze jak się je znalazło - to uczciwe.

Jest plus - Julka zrozumiała naukę, ale jak Jej teraz wytłumaczyć, że jeden grosz to tak niski nominał, że najnormalniej w świecie nie "opłaca się" szukać właściciela i że uczciwość ma poniekąd swoją cenę. No właśnie - łatwy z pozoru temat, oczywisty - bo uczciwym trzeba być bez wątpienia stał się trudny, toporny.
Opowiadanie "Uczciwość czyli łaciata radość" przyszło mi niespodziewanie z pomocą - tam też jest zguba, jest znalazca jest odrobina rozczarowania i żalu, ale jest też nagroda.
Opowiadania w fajny, bardzo przystępny sposób - opowiadane językiem dziecka i przez dziecko (przynajmniej odnosi się takie wrażenie) wprowadzają trudne, ale bardzo ważne pojęcia do życia malucha - bo na uczciwość, sprawiedliwość czy przyjaźń nigdy nie jest za wcześnie.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach.
Autorzy: Anna Onichimowska, Anna Sójka, Agnieszka Frączek, Eliza Piotrowska, Irena Landau, Joanna Krzyżanek, Liliana Fabisińska, Marcin Przewoźniak, Maria Ewa Letki, Natalia Usenko, Paweł Beręsewicz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Elżbieta Kidecka
Wydawnictwo: Publicat S.A
Książka adresowana jest do sześciolatków, ale wg mnie młodsze dzieci też świetnie sobie radzą z tą książką - bo jak już wcześniej pisałam nie ma dolnej granicy na poznanie czym jest szczęście z posiadania bliskich, uczciwość gdy oddaje się "coś" co ktoś zgubił i bardzo za tym tęskni. Także śmiało czytajcie to maluchom bo osłuchanie się z pojęciem, wartością procentuje empatią, zrozumieniem, wrażliwością :)
My wracamy do niektórych opowiadań - czasem aby zobrazować daną sytuację, a czasem bo Julka chce posłuchać o oczekiwaniu na nowego członka rodziny, czy o tym, że spóźnienie na rozpoczęcie roku może zaowocować wspaniałą przyjaźnią.
Polecam - myślę, że Julka też się pod tym podpisze - po pierwsze bo to świetna książka pełna ciepłych opowiadań o rzeczach ważnych. Po drugie, bo napisana jest o dzieciach, dla dzieci i językiem dziecka. A po trzecie bo kształci, uczy i otwiera dziecko i dorosłego na tematy które są tak oczywiste, że aż trudne do przedstawienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz