wtorek, 20 maja 2014

A tym czasem na półeczce

Smaki dzieciństwa - pamiętacie? Ja pamiętam i ku Waszemu zaskoczeniu nie mówię tu o chlebie z cukrem, czy plackach z jabłkami. Moimi prawdziwymi SMAKAMI Z DZIECIŃSTWA są chwile spędzone z Babcią, która jak nikt inny opowiadała bajki, baśnie i legendy, która śpiewała mi ludowe pieśni na dobranoc.

Miałam tą niewątpliwą przyjemność być Wnuczką WYJĄTKOWEJ BABCI - dzisiaj, kiedy wspomniana Babcia ma 91 lat, a ja jestem już od dawna dorosła - Ona opowiada i śpiewa Julce. Może nie tak sprawnie jak trzydzieści kilka lat temu, ale wychodzi Jej nadal to całkiem fajnie.

Wspomnienia obudziła we mnie jednak z książek którą otrzymałam od Grupy Wydawniczej PUBLICAT S.A, a konkretniej od Wydawnictwa Papilon - mowa tu o Baśniach Europy o których pisałam TU


Książka to zbiór 16 bajek, legend czy baśni z różnych zakątków Europy - nie znajdziecie tam bajki o Królewnie Śnieżce, czy Czerwonym Kapturku, ale znajdziecie tam przepiękne, mądre zawsze zawierające morał lub naukę na przyszłość opowiadania.

W dobie internetu, lego czy wszechobecnych księżniczek disneya - dobrze jest sięgnąć po mądrość ludową, której w Baśniach Europy nie brakuje - często jest w nich mowa o zazdrości, zawiści, a czasem i nienawiści do młodszej siostry, a z drugiej strony o dobroci, miłości i szczęściu - o swoistym darze od losy za to jakim się jest człowiekiem.

W wielu można dopatrzeć się pierwowzoru dla tych które znamy, a może tylko dlatego, że są Nam znane wydają się podobne. Gdy czytałam jedną z nich Julce (mowa tu o Carycy i złotym ptaku - Bułgarska baśń ludowa) - Julka słuchając na koniec powiedziała - Mamo przecież to bajka o Kopciuszku. 
I gdyby się tak głębiej nad tym zastanowić - to są trzy siostry, dwie starsze i ta najmłodsza - usługująca, poniżana, wypędzona. Jest Carewicz na pięknym koniu, miłość od pierwszego wejrzenia i szczęście. Pojawia się też zawiść i zazdrość starszych sióstr gdy dowiadują się o szczęściu swojej siostry. Jest też niewyobrażalna dobroć i chęć pojednania z siostrami, chęć zapomnienia o krzywdach i niestety jest też intryga. 
Gdy Caryca przygarnia swoje siostry pod swój dach, daje im wszystko - te zazdroszcząc knują. Pewnego dnia proponując, że Ją uczeszą - przebijają Jej ucho zaczarowaną igłą w efekcie czego Piękna Caryca zmienia się w złotego Ptaka.

Jesteście ciekawi jak skończyła się ta Baśń, czy caryca wróciła do swego męża i synka i co stało się z zazdrosnymi siostrami - zapraszam do lektury Baśni Europy.

Książka jest ponadczasowa - bo takie wartości jak szacunek do drugiego człowieka, dobro, zrozumienie oraz miłość są wieczne i nigdy nie przestają być ważne. Niestety jak to w życiu bywa towarzyszą im zło, zazdrość i zawiść - ale jak to w wielu podaniach, legendach jest- dobro zawsze zwycięża ucząc przy tym tych którzy stanęli na Jego drodze.

DANE TECHNICZNE
Tytuł: Baśnie Europy
Autor: Jan Krzysztof Siejnicki
Wydawnictwo Papilon
Stron 176

Ja osobiście uwielbiam bajki Julka zresztą też, w których mamy do czynienia z przeciwieństwami, które przecież otaczają Nas każdego dnia. A tutaj przeciwieństwo na przeciwieństwie - dobro i zło, pracowitość i lenistwo, bogactwo i bieda, dobre stworki i diabełki. 

Jeżeli Wasze dzieci lubią słuchać bajek z dalekich krain to jest to odpowiednia książka dla Nich i dla Was - poznacie bajki skandynawskie, rosyjskie i bułgarskie, a także wiele innych. To ciekawa propozycja na wieczory przy KSIĄŻCE.Jeżeli zachęciłam Was to zapraszam do KONKURSU, gdzie można Baśnie Europy wygrać - KLIK

3 komentarze:

 1. Hubisiowo już ustawiło się w kolejce po tę książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to dobrze - bo warto. Ja jestem nią zachwycona Julka zresztą tez

   Usuń
 2. Kiedyś miałam dużo tego typu książek z bajkami :)

  OdpowiedzUsuń