piątek, 5 września 2014

fuksja - to wyjątkowy różowy

Mam córkę - to nie podlega żadnym wątpliwością. Julka lubi różowy - na szczęście już coraz mniej, ale jednak jeszcze w Jej szafie są różowe akcenty. Różowego nie lubię, ale fuksja - to już zupełnie inna bajka.


Gdy Fancy Nancy trafiła w Julki łapki - nadal nie lubiłam różowego i raczej nie planowałam polubić - więc gdy otworzyłam kopertę i ujrzałam serię książek z okładkami w odcieniach różu i fioletu oraz ze sporą ilością brokatu - nie chcecie wiedzieć jaka była moje reakcja. 
Ale gdy chwilę później do koperty doskoczyła Julka - zachwytom nie było końca:
- Mamo zobacz jakie ładne, różowe i się świecą - bo wiesz, że ja lubię BROKAT - ale Ty przecież o tym wiesz, inaczej nie dostałabym tych książek.

Ja to wiem i najwyraźniej Wydawnictwo Papilon także posiadło tą tajemną wiedzę :)

Seria Fancy NANCY to zbiór książek o "przygodach" Nancy - wyjątkowej dziewczynki, która podobnie jak Julka lubi różowy, brokat, wstążeczki, falbanki, sukienki, pantofelki, pomponiki, naszyjniki, pierścionki - och długo by wymieniać - łatwiej będzie powiedzieć - to dziewczynka jak tysiące, miliony innych w tym wieku (celowo wiek nie został określony, ponieważ sama znam "dziewczynki" w moim wieku, które nadal lubią róż i brokat w sporych ilościach).

My posiadamy trzy z nich:
- Fancy Nancy niebywale wyjątkowa dziewczynka. Historia wyjątkowej dziewczynki, która miała zupełnie zwyczajną rodzinę. Pewnego dnia postanowiła nauczyć ich bycia wyjątkowymi - przebierając ich w wyjątkowe ubrania, ucząc wyjątkowych słów. Wieczorem sama potknęła się o swoją wyjątkowość i ku swemu zaskoczeniu odkryła prawdziwą wyjątkowość jaką zawsze miała przy sobie wzajemną miłość rodziców do dzieci.


- Fancy Nancy najpiękniejsza lalka na świecie. Historia na pozór banalna - gala dla Lalek - wszystko byłoby dobrze gdyby nie młodsza siostra Nancy, która właśnie dzień przed Galą postanowiła zrobić ukochanej lalce Nancy tatuaż na brzuchu. Tatuaż nie był ani wyjątkowy ani ładny - był brzydki a Jojo zachowała się podle, ale tylko dzięki temu brzydkiemu tatuażowi Marabella się odnalazła, gdy przypadkowo została zamieniona z inną Lalką.
Nancy nauczyła się, że nie wszystko co na pierwszy rzut oka wygląda na brzydkie i nie ładne takie jest - okazuje się, że nie należy oceniać książki po okładce

- Fancy Nancy i wyjątkowy szczeniaczek. Ta książka dotarła do Nas w samą porę - Julka zachorowała na szczeniaczka. Najlepiej takiego ładnego, małego i różowego - takiego co to można go godzinami przytulać. Takich szczeniaczków jak wiemy nie ma, ale Julka próbuje. Podobnie jak Nancy ma wymyślony obraz idealnego szczeniaczka - który nie istnieje, a jeżeli nawet to nie jest zabawką - więc nie zrobi tego czego moja czterolatka by sobie życzyła. 
Przychodzi dzień, kiedy i Nancy zaczyna rozumieć, że wyjątkowy pies - to taki, który Nas kocha, jest mądry o którego dbamy, a On dba o Nas.

Książki są bardziej obrazkowe niż bogate w treść pisaną i to właśnie wg mnie i zdecydowanie wg Julki ich przewaga nad każdą inną książką - Julka od kilku dni, a także podczas Naszych wakacji spędzała czas z książką na kolanach - sama opowiadała sobie treść i za każdym razem to była inna WYJĄTKOWA historia. Fancy Nancy pobudza wyobraźnię - motywuje do opowiadania.

Dane techniczne
Seria: Fancy Nancy
Autor: Jane O'Connor
Ilustrator: Robin Preiss Glasser
Tłumaczenie: Maria Szarf

Wbrew pozorom - czyli róż i brokat - to książki, które edukują - dają dziecku możliwość zdecydowania co akurat dzisiaj staje się ważne, wyjątkowe. Julka co kilka dni odkrywa zupełnie nową prawdę, naukę. 


3 komentarze: