piątek, 4 listopada 2016

plastikowy październik

Długo nie wiedziałam jak podejść do tematu, jak to ugryźć - kręciłam się w kółko, aż  końcu sposób, pomysł przyszedł do mnie sam. Oczywista, oczywistość którą dotykałam codziennie, a Julka od ponad miesiąca podchodziła do tego bardzo poważnie.


Ocieranie to jedno, dotykanie tematu to drugie - ale jak w to wszystko wpleść PLASTIK, czyli październikowego bohatera Dziecka na Warsztat. Skoro październik to drugi miesiąc szkoły - to już nie tylko poznawanie, oswajanie się z nową sytuacją, ale początku nauki na poważnie. dzieci zaczynają pisać, liczyć i próbują czytać. 

A jak zachęcić dziecko do nauki, jak nie zabawą - temat mam obcykany - staram się tak pokazywać Julce świat odkąd skończyła dwa lat i nadal się sprawdza - ja jestem dumna, a Julka z ciekawością, entuzjazmem podchodzi do najtrudniejszych tematów. Tym razem miało nie być trudno, a zabawnie.

Postawiłam na naukę czytania i pisania z plastikiem w tle. 

Zaczynamy
Postawiłam na koraliki i farby witrażowe (po zaschnięciu są swego rodzaju plastikiem). Nie wiem czy znacie, koraliki z których można ułożyć różne (dowolne) wzory, a potem potraktować je żelazkiem i to co stworzyliśmy staje się "ciałem stałym", a nie gromadą koralików. 

Julka układała litery, z liter wyrazy, a z plastikowych wyrazów - zdania. Rewelacja, tworzyła jedno i wielokolorowe litery, wyrazy. Zabawy było przy tym po pachy. 

Drugim etapem warsztatów, była kaligrafia, a raczej jej próby - utrudnieniem było kaligrafowanie farbami. Julka podobnie jak z koralików tworzyła litery pisane - małe i wielkie, a potem powstawały piękne wyrazy - które zdobią okno i lustra.

Październik był miesiące nauki - litery, czytanie - a plastik sprawił, że to był bardzo zabawny miesiąc.


Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Schwytane chwile I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku Sopelkowo Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Worldschool Explorers Nasza szkoła domowa Jej cały świat Nasza przygoda DIY

1 komentarz:

  1. Dobrze wiedzieć, że koraliki są atrakcyjne nawet dla starszych dzieci. :)
    I skąd macie taką wielką i przezroczystą płytkę? :)

    OdpowiedzUsuń