czwartek, 29 września 2016

Wczoraj, Dzisiaj, Jutro

Zastanawialiście się czym jest wczoraj, dzisiaj czy jutro, o pojutrze już nawet nie wspomnę - jak wyglądają - bo przecież codziennie inaczej, a z perspektywy czasu ... to już zupełnie inna bajka. Gdy Julka była młodsza ciężko było Jej ogarnąć czym jest jutro i wczoraj - z dziś nie było problemu.
Grzegorz Kasdepke - Wczoraj, Dzisiaj, Jutro


Podobnie jest z bohaterką najnowszej książki Grzegorza Kasdepkę traktującej ... no właśnie o czym? O poczuciu czasu, o przemijaniu, a może o emocjach? Wg mnie każda z tych odpowiedzi byłaby prawidłowa. 

Książka Wczoraj, dzisiaj, jutro to opowieść o kilkuletniej dziewczynce, która z poczuciem czasu i porządku zdecydowanie się minęła - jakbym czasem widziała Julkę. Niby ogarnia, ale jednak bałagan jest, a poczucie czasu zwłaszcza gdy trzeba wyjść jest jakby znikome. 

Otóż wspomniana przeze mnie bohaterka pewnego wieczoru kładzie się z "Jutro posprzątam" na ustach i gdy się rano budzi zamiast Jutro jest Dzisiaj. A skoro to wyczekiwane Jutro nie przyszło to i sprzątania nie będzie. Bo przecież Dzisiaj to świetny kompan do zabawy, malowania, skakania i wymyślania nowych kolorów - nadziei lub leniuchowatego. 

Gdy Jutro miało posprzątać, Wczoraj się zapodziało, a Dzisiaj zdecydowanie odmawia współpracy, a do tego jeszcze Mama nie jest najszczęśliwsza na świecie gdy potyka się o zabawki, odrywa od portretów brudne skarpetki - cóż można zrobić ... jedynym słusznym rozwiązaniem w tym wieku jest ... obrazić się na Dzisiaj, bo przecież to właśnie ono bałaganiło, a posprzątać już nie chciało.
Grzegorz Kasdepke - Wczoraj, Dzisiaj, Jutro1

DANE TECHNICZNE
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Diana Karpowicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jak myślicie czy Nasza bohaterka "odbraziła się" na Dzisiaj, a może w końcu udało Jej się spotkać Jutro, a co na to wszystko Wczoraj? 
W zaufaniu powiem Wam, że Julka bawiąc się z Dzisiaj, zapomniała o porządku w pokoju jakie zostawiło Wczoraj dla Jutro - dlatego postanowiła posprzątać aby Jutro miało czym oko nacieszyć. 
Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami jak to było z Wczoraj, Dzisiaj i Jutro i zastanówcie się czy i Wy przypadkiem nie czekacie na Jutro, a tu ciągle jest Dzisiaj :)

Miłej lektury.

Grzegorz Kasdepke - Wczoraj, Dzisiaj, Jutro2

Grzegorz Kasdepke - Wczoraj, Dzisiaj, Jutro4

Wpis bierze udział w projekcie Przygody z książką:
- Nasze książki
- Uczestniczki projektu i ich książki4 komentarze:

 1. też mam problem z robieniem czegos dzisiaj - zdecydowanie wole jutro

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy ta książkę i samo założenie i tekst bardzo mi się podoba ale mam problem z ilustracjami. No nijak do mnie nie przemawiają :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ilustracje nazwałabym specyficznymi - ale świetnie wpisującymi się w tekst i chaos jaki jest z Wczoraj i Dzisiaj i Jutro

   Usuń