wtorek, 11 października 2016

Czytam sobie

Czytanie książek jest ważne - rozwija wyobraźnie, twórcze myślenie - jest oknem na świat. Książki to nie tylko rozrywka, ale także skarbnica wiedzy i im szybciej zaczniemy je czytać, tym szybciej posiądziemy tą wiedzę i powiemy, Czytam sobie.
Czytam sobie


Pojawiają się w Naszym życiu od najmłodszych lat - ba, od pierwszych tygodni, miesięcy Naszego życia - pierwsze książki to te kontrastowe, gumowe, czy dźwiękowe. Podświadomie otaczamy Nasze dzieci książkami - mimo, że jeszcze długo nie będą potrafiły czytać. 

Pokazujemy obrazki, czytamy do snu, próbujemy globalnego czytania - wszystko to prowadzi w późniejszym czasie do samodzielnego czytania. 
Jedne dzieci zaczynają czytać szybciej, inne później - ale każde z mniejszą lub większą łatwością w końcu posiądzie tą umiejętność. 

Jak wspierać, jak prowadzić, jak pokazywać, ale nie zmuszać - jak sprawić aby nauka czytania stała się przyjemnością i zakończyła się sukcesem dziecka. Jak pomóc w składaniu liter, sylab, wyrazów aż w końcu zdań. Szukałam wielu pozycji książkowych, które pomogły by Julce w pierwszych czytelniczych krokach - trafiłam na kilka serii, które wg mnie są godne polecenia i które "przetestowałyśmy" na własnej skórze. 

Pierwsza z serii to książki Czytam sobie z wydawnictw Egmont - seria podzielona jest na trzy poziomy trudności - mamy kilka tytułów z każdego z nich. Pierwszy poziom to absolutna podstawa, to dosłownie składanie liter w wyrazy, a wyrazy w zdania. Tekst jest krótki, a książka skonstruowana i nastawiona na pojedynczy sukces dziecka. 

Seria Czytam sobie nie jest nastawiona na wspólne czytanie z rodzicem - to książki napisane i nastawione na sukces dziecka. W Pierwszym poziomie osiągnięcie takiego indywidualnego sukcesu nie jest trudne - tekstu jest niewiele - jedno, dwa zdania na stronę, ale taka ilość na początek wystarczy. 

DANE TECHNICZNE
Seria Czytam sobie
Wydawnictwo Egmont

Na półeczce z książkami mamy Marta i zagadkowy pojazd, Wielki Karol i mały Lolek oraz W kraju Polan - każda z tych książek jest poza walorami edukacyjnymi przepięknie zilustrowana. Jeżeli chcecie w fajny sposób pokazać dziecku jak można rozpocząć przygodę z czytaniem to ta seria jest dla Was. Mnogość tytułów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie - nawet najbardziej wymagające dziecko zainteresuje się jedną z przygód którą będzie mogło przeczytać samo.

Poziom pierwszy adresowany jest dla dzieci między 3 a 7 rokiem życia - także zobaczcie sami, na naukę czytania nie jest ani za wcześnie ani tym bardziej za późno. 
Polecam - u Nas się sprawdziły.
Czytam sobie

Czytam sobie

1 komentarz:

  1. Lubimy ten pierwszy etap czytania sobie:) I już nie mogę doczekać się do następnych.

    OdpowiedzUsuń