Tradycja to ważna rzecz, to nasze korzenie, to wytyczne do których możemy się odnieść, zaczerpnąć z nich gdy mamy wątpliwości. Tradycja jest ważna - tym bardziej, jeżeli tworzymy ją sami ...
poniedziałek, 21 grudnia 2015
środa, 9 grudnia 2015
oswoić pszczołe ...
Nie mam z tym problemu, Julka w zasadzie też - gdy je widzi nie skacze, nie ucieka, nie krzyczy - schodzi im z drogi. Wie, że nie wolno ich krzywdzić wie, że są pożyteczne, ale ... no właśnie, jedno to wiedzieć, a drugie to oswoić temat.
wtorek, 1 grudnia 2015
Prezent do 20 zł
Za kilka dni Mikołajki - do jednych przychodzi Mikołaj, do innych Gwiazdor - u jednych zostawia prezenty w butach, u innych pod poduszką. Bez względu na to, który z nich odwiedzi Wasze dzieci 6 grudnia - w większości przypadków wymyślanie prezentów leży po Waszej stronie.
poniedziałek, 30 listopada 2015
Strach to za mało
Basia, Oliwka, Patryk, Tobi i Maciek - to nie nowi koledzy i koleżanki z zerówki Julki, są znacznie starsi, chodzą do szkoły - no chyba, że akurat są wakacje. Taka PIĄTKA, jak ta z Bukowej Góry nie lubi i oczywiście nie może nudzić się w wakacje. A gdy zaczyna się nudzić ...
środa, 25 listopada 2015
własna historia namalowanej opowieści
Zastanawiałam się jaką książkę powinnam pokazać w Przygodach z książką - rozważałam różne tytuły, ale postawiłam na tytuł, który łamie stereotypy. Piękne ilustracje, wystarczająca ilość treści, kartonowe strony i historia - za każdym razem inna, ciekawsza, bardziej dynamiczna lub spokojna - wszystko zależy od chwili, od samopoczucia lub chęci opowiadającego.
poniedziałek, 16 listopada 2015
Mistrz ciętej riposty powrócił ...
Wiecie jak jest, przedświąteczny (tak, w listopadzie) szał już Nas ogarnął - w sklepach pojawiły się bombki, ozdoby choinkowe, przepisy i formy na pierniki. W TV lecą reklamy zabawek, nowych, lepszych wersji tych starych - jedne gadają inne dzwonią, spuszczają wodę lub imitują jej spuszczanie.
środa, 11 listopada 2015
Wejdź do Zaczarowanego lasu
Dzisiaj będzie magicznie - nie będzie w prawdzie treści i opowiadania, ale będą niezwykłe stworzenia i magiczne przedmioty. Będzie tajemnica i poszukiwania, będzie trochę czarno-biało, by za chwilę zabłysnąć kolorem.
piątek, 6 listopada 2015
twórczość mamy we krwi
Tak sobie siedzę i się zastanawiam, nad tym jak wygląda dzisiaj edukacja w polskich przedszkolach i szkołach. Jak z wysokiego poziomu, spadliśmy o kilka pięter niżej. Nie jest żadną tajemnicą, że chodziłam do szkoły za starych czasów - gdy uczniowie chodzili w fartuszkach, z tarczą przyszytą lub przyczepioną agrafką do niego.
sobota, 31 października 2015
kolorowe gry + konkurs
Pamiętacie wpis o "wspomaganiu" dziecka - KLIK? Mam dla Was kolejny, dotykający te samej kwestii, tylko tym razem nie będzie o ćwiczeniach i jak się uczyć przez zabawę, a sama zabawa. A dla tych co dobrną do końca - mam niespodziankę.
środa, 28 października 2015
o przyjaźni słów kilka
Książka to nie tylko suchy tekst okraszony ilustracjami - książka to coś więcej. Wybierając książki, które trafiają na półeczkę z książkami kieruje się intuicją - nie czytam opisów z tyłu książki, nie czytam wcześniej recenzji, czasem opieram się na opiniach słownych.
poniedziałek, 26 października 2015
aleją gwiazd
Końcówka października przyniosła drugi warsztat - po dowolnym temacie przyszła pora na Astronomię. W poprzednich edycjach dwa razy sięgałam po Kopernika, było Planetarium, Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie Kopernik mieszkał - tym razem chciałam tego uniknąć.
środa, 21 października 2015
rok w lesie
Gdy byłam małą dziewczynką Rodzice zabierali mnie na długie spacery do lasu - początkowo jeszcze w wózku, potem niezdarnie na nagach. Potykałam się, stawiałam niezdarne kroki, poznawałam i zbierałam pierwsze skarby. Gdy Julka była malutka zaczęliśmy Nasze rodzinne spacery i podobnie jak ja dziesiąt lat wcześniej potykała się i podnosiła.
środa, 14 października 2015
historia z logopedą w tle
Dokładnie rok temu zamieściłam pierwszy post w ramach projektu Przygody z Książką - wtedy nie zastanawiałam się długo nad przystąpieniem, nie zmuszałam się ani ja ani Julka, bo czytanie książek to dla Nas przyjemność. Tak wielka, że staram się dzielić nią z Wami - mam nadzieję, że nieraz zainspirowałam Was do kupienia, wypożyczenia danego tytułu.
poniedziałek, 12 października 2015
czas - nie odmawiaj go nikomu.
Dawno, dawno temu za lasami za górami w miejscu gdzie mało kto chciałby mieszkać przy drodze leżał wielki kamień. Co tam kamień, to był głaz - były to czasy, kiedy ludzie wierzyli, że kamienie rosną - rosną do czasu aż ktoś ich nie dotknie.
sobota, 10 października 2015
Ten jeden rok
Nie oglądam seriali od drugiego odcinka czy sezonu, nie podchodzę do filmu od części drugiej i w zasadzie nie czytam książek od kontynuacji. Dlaczego w zasadzie, bo zupełnie nieświadomie złamałam tą zasadę sięgając po książkę Ten jeden rok Gayle Forman.
wtorek, 6 października 2015
krowa z różowymi kopytami
Znacie powiedzenie"lepiej uważaj czego sobie życzysz"? Nikt tak bardzo nie poznał jego znaczenia jak pewna mała dziewczynka o imieniu Lusia i Jej mało fajna starsza siostra Pola. Wiadomo jak to z nastolatkami jest - mają swoje życie, a w tym życiu swoje ważne sprawy. Pod żadnym pozorem nie należy im przeszkadzać, absorbować ich czas i na litość boską kazać im czegoś.
sobota, 3 października 2015
jak pracować z dzieckiem w domu
Znam rodziców którzy wychodzą z założenia, że przedszkole, szkoła nauczy wszystkiego ich dzieci. Pewnie mają rację - jakby nie było instytucje oświatowe właśnie do tego zostały powołane - mają kształcić. Ale czy to, że przedszkole czy szkoła mają nauczać zwalnia Nas rodziców z uczenia, kształtowania, wspomagania nauki?
środa, 30 września 2015
siła przyjaźni
Przyjaźń to stan umysłu, to poczucie bliskości, przynależności - ale tylko takiej w pozytywnym sensie. To przeświadczenie, że nie jesteśmy sami, jedyni, że jest ktoś - kto wysłucha, przytuli i udzieli rady.
poniedziałek, 28 września 2015
nowe dziecko
Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale czekałam na ten dzień niczym na gwiazdkę w lipcu - niby nic takiego, niby to ogrom pracy, niby bez sensu przecież kiedyś się tego nauczy. Przecież i tak jestem zapracowana, zalatana - po co mi to? Dlaczego biorę sobie kolejne dziecko na głowę?
No właśnie dziecko ....
piątek, 18 września 2015
góra lodowa i płacz dziecka
Bajki przy kominku - to inicjatywa stworzona przez Monikę. To pomysł na jesienno-zimowe opowiadanie bajek, takich tworzonych przez rodziców dla dzieci.
Zapraszam na Naszą wrześniową bajkę, której tematem przewodnim jest Ciepło.
poniedziałek, 14 września 2015
endorfinowy kopniak
Wiecie co daje mi szczęście, prawdziwego endorfinowego kopa? Powiecie jasne, że wiemy - to Julka, Rodzina, może nawet Stefan, praca .... i tak dalej, i tak dalej.
To wszystko racja, ale ...
środa, 9 września 2015
kolorowy Babski wieczór
Na stres, na nudę, na fajny wieczór z córką - gdy za oknem szaro, buro i ponuro - najlepsza nie jest tabliczka czekolady. Najlepsza jest kolorowanka - poważnie, mówię serio.
poniedziałek, 7 września 2015
empatia i nie tylko
W drodze powrotnej z zerówki do domu - Julka poruszyła taki oto temat:
Julka: Mamusiu, a skąd księżniczki, królowie mają w bajkach złoto?
Ja: Nie wiem Kochanie, są księżniczkami i królami i chyba już tak jest.
piątek, 4 września 2015
Fefe i zabawy logopedyczne dla dzieci
Książki, które na stałe goszczą u Nas w domu i mają godne miejsce na półeczce z książkami - to takie, które nie są jednorazowe. Nie chodzi mi oczywiście o formę, czy jakość ich wykonania - choć to również jest bardzo ważne. Mówię tu o ich ponadczasowości lub użyteczności.
wtorek, 1 września 2015
dla dorosłych
Dziecięce pozycje książkowe pojawiają się tutaj często - półeczka z książkami ugina się od kilogramów literatury wszelakiej - bajki, opowiadania, wierszyki, legendy, łamigłówki, czy kolorowanki - wszystko w niej znajdziecie.
W ostatnim czasie zaniedbałam pisanie o książkach, które ja czytam - co nie znaczy, że nie czytam ich wcale. Dzisiaj to nadrobię i przedstawię wam trzy książki, które trafiły w moje ręce miesiąc temu.
środa, 26 sierpnia 2015
z książkami Nam do twarzy
Kawa, dobre towarzystwo, a do tego jeszcze książki - to połączenie, które wywołuje u mnie uśmiech. A kiedy do tego dodać klimatyczne miejsce, ciekawe pogaduchy podkręcane pysznym lunchem i jeszcze pyszniejszym tortem - to nieskromnie powiem - Ja Ci to uczyniła :)
czwartek, 20 sierpnia 2015
księżniczki i czarownice inne niż wszystkie
Świat jest tak skonstruowany, że dziewczynki, Nasze córki są "skazane" na księżniczki, róż i puszek - wiem, generalizuje - ale jak tego nie robić?
Wchodząc do sklepu kieruję się na dział dziecięcy - nie ważne czy akurat szukam bluzek, getrów czy piórnika do zerówki - pierwsze co widzę, to księżniczki - Kopciuszek, Śnieżka, Anna i Elsa (ostatni hit przemysłu zarabiającego na rodzicach).
czwartek, 13 sierpnia 2015
dziwna ...
Nie wiem jak Wy, ale My uczymy Julkę aby nie rozmawiała z nieznajomymi. Wiecie jak jest, media bombardują Nas informacjami o porwaniach dzieci, szajkach pedofilskich, itp...
poniedziałek, 10 sierpnia 2015
legendy polskie w obrazkach
Na sobotnim spotkaniu Karolina zapytała małych uczestników, czy widzieli żeby kiedykolwiek księżniczki z bajek (Kopciuszek, Arielka, Śnieżka) przebierały się, myły, czy jadły. Dzieci chórnie odpowiedziały "że nie - bo to przecież bajka".
czwartek, 30 lipca 2015
wczoraj, a dziś
Jest piękny dzień - słońce, ani jednej chmury na niebie. Popijam powoli kawę i krzątam się po domu - jest cicho, nikt mi nie przeszkadza nikt mnie nie woła. Jestem tylko ja.
czwartek, 23 lipca 2015
zdrowe nie znaczy nudne
Gdy Julka była mała nie miałam problemów z "przemyceniem" Jej czegoś zdrowego - jak nie chciała jeść warzyw - to lądowały w zupie i za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zwanej blenderem zamieniły się w przepyszną zupę krem. Jak nie chciała jeść owoców to miksowałam je z jogurtem na delikatną piankę, i były kolorowe obłoczki lub lody.
wtorek, 21 lipca 2015
Nie taki smok straszny
Dawno, dawno temu za górami za lasami ... no dobra nie tak dawno i znowu nie tak daleko, na zwykły balkon w zupełnie zwykłym bloku na najnormalniejszym w świecie osiedlu spadło coś zdecydowanie NIEZWYKŁEGO.
poniedziałek, 20 lipca 2015
tak nam było dobrze
Powroty zawsze są ciężkie, zwłaszcza te z wakacji do rzeczywistości. W tym roku nie wylegiwaliśmy się na plaży, a zwiedzaliśmy i zacieśnialiśmy więzy przyjaźni. O tym gdzie byliśmy, co Nas zachwyciło i co polecamy napiszę za dni kilka, a teraz zapraszam Was do obejrzenia kilku zdjęć z Naszych wojaży.
czwartek, 2 lipca 2015
tak się nie da pracować
Jako dziecko lubiłam komiksy - Kajko i Kokosz, Myszka Fiki Miki, czy Tytus, Romek i Atomek. Bawiło mnie oglądanie obrazków, wymyślanie historyjek - bo treści w komiksach jest jak na lekarstwo.
wtorek, 30 czerwca 2015
jak przeżyć z dzieckiem w pociągu
Podróż z dzieckiem to wyzwanie, mimo planowania to często jedna wielka niewiadoma. O ile podróżujemy samochodem zawsze możemy się zatrzymać, rozprostować kości, zahaczyć o imponujący plac zabaw.
środa, 24 czerwca 2015
jak nie zwariować w podróży z dzieckiem
Nasza Przygoda z książką (mowa oczywiście o Projekcie) dobiega końca - wakacje tuż, tuż, sezon urlopowy też już w pełni. Dlatego w ostatniej odsłonie postanowiłam wziąć na warsztat książki, które sprawdzają się u Nas w podróży oraz na wszelkiego rodzaju wyjazdach.
Zapraszam na PRZYGODĘ, przygodę z niejedną książką :)
wtorek, 23 czerwca 2015
jeden taki na świecie
Jak rozmiękczyć nawet największego twardziela, jak skruszyć kamień, co powiedzieć aby kolana się pod Nim ugięły ...
poniedziałek, 22 czerwca 2015
bajki - pomagajki
Gdy miałam niecałe siedem lat po raz pierwszy pojechałam do rodziny, która mieszka w Warszawie (no dobra w Wołominie, ale Warszawa wtedy brzmiała bezpieczniej). Wycieczka była podyktowana koniecznością kupienia plecaka do szkoły - pierwszy września się zbliżał, a w olsztyńskim pedecie nic nie było (nawet spod lady).
czwartek, 18 czerwca 2015
jak dla dzieci, to ...
Jako dziecko miałam setki książek - wiele z nich było angielskojęzycznych, rosyjskojęzycznych zdarzały się także książki autorów niemieckich (w oryginale) - mój Tata kupując je dla mnie, za pewne nie miał ambicji abym była dzieckiem wielojęzycznym, ale chciał aby szara rzeczywistość dziecka wychowywanego u schyłku PRL była choć trochę barwna.
wtorek, 16 czerwca 2015
babski weekend
Pamiętam gdy pierwszy raz wyjechałam za granicę, pamiętam trasę, emocje, wrażenia i jeszcze coś ... tekst, który powtarzany był co chwila - "u nas tego nie ma". Nie trudno było o to hasło - bo po '89 cały świat był bardziej kolorowy, bardziej do przodu, lepszy, ładniejszy i taki nowy :)
środa, 10 czerwca 2015
jak przygoda, to musi być zabawa
Jak przygoda to nie może być nudno - muszą być zagadki, labirynty, poszukiwania i odrobina dreszczyku. Taka przygoda, to prawdziwe wyzwanie, a gdy taką przygodę gwarantują Nam książki - to dopiero gratka.
wtorek, 9 czerwca 2015
jest dobrze
Staram się być aktywna - nie, to kłamstwo - ja jestem aktywna. Wprawdzie nigdy nie podejrzewałam się o taką aktywność sportową, bo bieganie nigdy nie leżało w kręgu moich zainteresować. Wspinałam się, wędrowałam, trenowałam gimnastykę, ale nie biegałam - nawet do autobusu, tym bardziej za facetem.
sobota, 6 czerwca 2015
pierwsze urodziny
Pierwsze urodziny to ważna sprawa - organizując je stajemy na rzęsach, aby wszystko było takie jakie być powinno. Dokładnie dobieramy potrawy, dodatki, tort i oczywiście gości. Nikt nie trafia na pierwsze urodziny z przypadku, nie mam tam miejsca na nieprzewidziane ...
piątek, 5 czerwca 2015
zachowując powagę
Julka raczy Nas, pasażerów autobusu, czy Panie w przedszkolu przeróżnymi mądrościami - oto kilka z nich.
poniedziałek, 1 czerwca 2015
30 lat temu ...
Książka jest dobra na wszystko - na lenia, na nudę, na chorobę, na spacer i na Dzień Dziecka. Wybierając książki, które kupujemy swoim dzieciom zwracamy uwagę na treść, okładkę, cenę - ja tym razem postanowiłam zwrócić uwagę na WSPOMNIENIA.
środa, 27 maja 2015
żyjąca książka
Pięciolatek czytający książkę, to w czasach globalnego czytania, dodatkowych rozwijających zajęć dla niemowląt nic nadzwyczajnego - tak przypuszczam - bo jak już wcześniej pisałam Julka jeszcze nie czyta.
(ale jak to, nie czyta? bo wiesz, moja ... to odkąd skończyła dwa lata - płynnie. Taaaa, bujać to my, ale nie nas).
wtorek, 26 maja 2015
cisza ...
... Cześć, pomyślałam sobie, że może wyskoczymy na miasto,
napijemy się kawy, zjemy pyszne czekoladowe ciasto
i pójdziemy na długi spacer....
Wiesz, mam Ci tyle do powiedzenia ...
piątek, 22 maja 2015
Co to? Dlaczego? Po co?
- Po co?
- Kto?
- Czy?
- Skąd?
- Kiedy?
- Ile?
i w końcu moje ulubione Co to? (w wersji Julki było cioto?), Dlaczego?
czwartek, 21 maja 2015
małe smuteczki
Są takie dni kiedy Julka jasno i wyraźnie komunikuje co chciałaby zjeść na obiad - w tych właśnie dniach staję dosłownie na rzęsach aby to właśnie zrobić. Jak wielki jest smutek gdy....
wtorek, 19 maja 2015
Łóżkowe inspiracje
Każdy jakieś ma - jedne znamy z opowiadań, inne z własnego doświadczenia, a jeszcze inne widzieliśmy w TV, na filmie, czy w książce.
Każdy jakieś ma - łóżkowe inspiracje - mam je i ja.
czwartek, 14 maja 2015
nie rób tego ...
Nie chodź po krawężniku, nie skacz, nie biegaj ... znacie to, wypowiadacie w stosunku do swoich dzieci?
Ja akurat tych nie używam, ale mam inne standardowe "nieróbtego" - w moim wykonaniu to - NIE chodź po studzienkach.
Nie ma znaczenia to, czy to kanalizacyjne, ściekowe, telekomunikacyjne - zawsze jest tak samo. Tym razem było jednak inaczej.
Subskrybuj:
Posty (Atom)