Wszystko zaczęło się pewnego dnia gdy podczas obiadu Julka zaczęła eksperymentować - niby nic, a jednak skutecznie zwróciła moją uwagę i zupełnie nieświadomie przygotowała warsztat, a raczej PRZYGODĘ Z KSIĄŻKĄ.
Ciekawi eksperymentu?
No dobra może trochę przesadziłam z tym eksperymentem - Julka po prostu siedząc na przeciwko mnie zwróciła uwagę na to, że jemy tą samą ręką.
W pierwszej chwili nie zrozumiałam - bo przecież obie jemy prawą ręką, ale ... po chwili żaróweczka się zapaliła. Oczywista, oczywistość a ja - człowiek dorosły, wykształcony przytaknęłam czterolatce nie zwracając uwagi, że plotę głupoty.
To mnie zmotywowało do eksperymentowania - po obiedzie stanęłyśmy przed lustrem i w odbiciu prawa ręka była nadal prawa, ale gdy stanęłyśmy naprzeciwko siebie to mimo, że byłyśmy jak lustrzane odbicie prawa była lewą ręką.
Przeszukałam pamięć, potem garderobę - EUREKA - mam, znalazłam :)
Wyciągnęłam z czeluści garderoby Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków. Książka podzielona jest na osiem działów:
- Ciepły i zimny;
- Lekki i ciężki;
- Szybki i powolny;
- Głośny i cichy;
- Jasny i ciemny;
- Pełny i pusty;
- Mokry i suchy;
- Stały i płynny
Pełna obrazków, wyjaśnień i obrazkowych wskazówek sprawia, że to nie nauka, a zabawa i to PEŁNĄ Gębą - a wiecie co jest najfajniejsze, że to nie są eksperymenty na miarę chemii, hodowania kryształów czy pleśni, ale eksperymenty z otoczeniem codziennym.
Porównanie wody zimnej i ciepłej, doświadczenie ze zwiększaniem objętości wody gdy zmienia stan skupienia z płynnego na stały.
Czyli wszystko to na co Julka zwraca na co dzień uwagę - i tak od kilku dni sprawdzamy czy kulka z plasteliny toczy się szybciej niż plastelinowa kostka, jak nurek oddycha pod wodą (nurkiem jest smerfetka, a hełmem nurka szklanka, lub dlaczego mamy dwoje oczu.
Dzięki książce nasze codzienności zmieniły się w poletko doświadczalne i na każdym gdy wychodzimy z domu, wstawiam wodę na herbatę, czy puszczam wodę do wanny mamy kolejny eksperyment.
Jeżeli chcielibyście w fajny przyjazny sposób zachęcić swoje dzieci do eksperymentowania to Jak zostać geniuszem? jest dla Was i Waszych dzieci.
DANE TECHNICZNE
Tytuł: Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków
Wydawnictwo Jedność
Wpis powstał w ramach Przygody z książką
Ekstra!!! U nas 'eksplenenty' na topie, tylko w wykonaniu Luśki polegają na mieszaniu ze sobą wszystkiego co się da i sprawdzaniu co z tego wyszło :D
OdpowiedzUsuńWydawnictwo Jedność ma w swojej ofercie kilka podobnych książek i bardzo je lubimy, choć mimo wszystko córce zawsze rodzi się mnóstwo pytań.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa pozycja książkowa :-)
OdpowiedzUsuńNiezłe! Jak zwyczajnie zostać odkrywcą ;-) My też lubimy codzienne, zwykłe inspiracje.
OdpowiedzUsuń